V sérii článků “Jak fotit” se dozvíte praktické rady a tipy, jak fotit popisované téma.
Úvod:
Jak na efektivní rozmazání vody při fotografování vodopádu nebo nějaké vodní hladiny, si vysvětlíme v tomto článku.
Vybavení:
Šedý filtr (ND8, ND64, ND400, ND1000), stativ
Teorie:
Pro docílení efektu rozmazané vody potřebujeme čas závěrky dostatečně dlouhý na to, aby se voda na fotografii „slila“ v jeden proud. Časy, od kterých začíná nastávat kýžený efekt, se pohybují v řádu 1/10 s až 1 s (záleží na rychlosti proudění vody). Z prvního článku už je Vám jasné, že na tyto časy se už velmi špatně fotí z ruky, a tak potřebujeme stativ. Někdo by si řekl, že na tom nic a tak postaví foťák na stativ, nastaví režim priorita času na zmiňovaný čas a fotí. Bohužel tímto způsobem narazí na mezní hodnoty, jelikož ani v případě nastavení ISO na nejnižší hodnotu (100) nebude voda na fotce rozmazaná. Mohlo by nám pomoct zaclonění (prochází méně světla, vyjde delší čas), což je dobrá myšlenka, ale pořád to nebude stačit na rozmazání vody. Důvod je jednoduchý. Za slunečního světla je nemožné dohádnout tak dlouhých časů pro správnou expozici. Řešením je šedý filtr (neutral density – ND), který redukuje světlo procházející objektivem a tím pádem fotoaparát potřebuje delší časy pro správnou expozici. Filtry se dají pořídit s různou intenzitou, osobně mám ND8 a teď i ND1000 (ND8 propustí 13% světla, ND1000 pouze 0,01% světla). Pokud nám bude expoziční čas bez filtru vycházet např. 1/10 s, s ND8 se prodlouží na 1/1,3 s (0,77 s) a s ND1000 se dostaneme na 100 s.
Postup:
• Postavíme fotoaparát na stativ
• Nastavíme kompozici
• Našroubujeme šedý filtr
• Režim priorita clony
• Samospoušť na 2 s (nemusí být, ale pro nerozmazání snímků je to jistější)
• Nastavíme clonu na F8 a namáčkneme spoušť
• Nevychází-li čas delší jak 1/10 – 1 s, ještě přicloníme (F14) a opět namačkáváme spoušť
• Vychází-li čas delší jak 1 s, fotíme
• Podle potřeby další snímky upravíme korekcí expozice (světlejší/tmavší fotka)
Komentář:
Uvedený postup není jediný, ale tento se mi nejvíc osvědčil. Při použití priority času si jen dejte pozor na hodnotu clony, jelikož se bude dopočítávat na velmi vysoké hodnoty (F22 a víc), které nejsou pro kvalitu fotografií příliš vyhovující. Další alternativou je přenesení hodnot (čas, clona a ISO) do manuálního režimu, což už vyžaduje více praxe.
Pokud nemáte šedý filtr, je možné si vyzkoušet focení vodopádu také. Jediné, co k tomu potřebuje je méně světla, foťte v podvečer nebo ráno.
Pro rozmazání vodní hladiny jsou třeba časy výrazně delší, takže budete potřebovat velmi silný šedý filtr nebo fotit za šera (tmy).